Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

TOUHA PO VĚČNOSTI

4. Květen, 2018 - 28. Červen, 2018

název : TOUHA PO VĚČNOSTI – proměny života Střední Evropy
autor : Péter Korniss

fotografická výstava / projekce filmových dokumentů /
přednášky a besedy pro veřejnost/ komentované prohlídky pro školy

konání akce : 4. května – 28. června 2018
místo : Staroměstská radnice, Praha
otevírací doba: denně 10 – 19hod.

pod záštitou primátorky Prahy a velvyslance Maďarska

 

Unikátní projekt jednoho z velkých současných fotografů Pétera Kornisse, držitele Pulitzerovy ceny, Kossuthovy ceny a maďarského titulu Národní umělec, je věnována jeho celoživotnímu dílu zaměřenému na postupnou proměnu života tradičního venkova Střední Evropy – venkova maďarského, slovenského, rumunského, českého, polského. Je to dílo silně citové a esteticky působivé. Dílo, díky němuž se tradiční venkov našich dědů a pradědů  se svými zvyky, rituály a základními kvalitami  života, v němž má kořeny  celá tzv. Východní Evropa, dočkal věčnosti. Včetně zákonitých proměn, které přinášela a stále přinášínová doba.

Sám přiznává, že všechno to vlastně začalo v r. 1967 v tančírně transylvánské vesnice Szék, která kdysi ležela v maďarském, dnes rumunském  teritoriu. Tam Korniss prožil osudový okamžik, když si ohromeně uvědomil, že je právě svědkem posledních  momentů odcházejícího světa. „Věděl jsem, že to, na co se dívám, je už včerejšek. Můj cíl byl jasný: uchovat to“, popisuje svůj tehdejší pocit.

 Péter Korniss byl také vůbec prvním, kdo se systematicky začal věnovat i psychosociálnímu jevu, který se teprve měl stát jedním z důležitých  rysů života postkomunistických zemí Evropy – tzv. hostujícím dělníkům. Léta fotografoval obrazový příběh  venkovana Andráse Skarbita, který podobně jako čtvrt milionu  dalších jeho rodáků týden co týden odjíždí  ze své vsi za prací do hlavního města, aby se na víkend zase vrátil domů, potěšil se s rodinou, polem a zahradou, zahrál si karty v místní hospodě, a pak zase žil v městské ubytovně či maringotce, až nakonec dochází k poznání, že doma se vlastně necítí tam ani tam…  A stejné pocity dnes mají i Češi,  přes týden pracující v Německu  či Rakousku, nebo Poláci pracující přes týden naopak zase v Česku, anebo Ukrajinci pravidelně se vracející  na svátky domů k rodinám z Česka, Slovenska, Maďarska, Německa… Neustálá migrace se dnes stala průvodním jevem života Evropy.

Hlavní části výstavy:
Minulost (50. 60. léta);
Migrace mezi venkovem a městem (70. – 80. léta);
Politicko-společenská proměna ( 1989 – 2017);
Tradice dnes; 
Současný život někdejších vesničanů.

Význam Pétera Kornisse nespočívá pouze v jeho tvorbě fotografické. Tkví i v jeho činnosti žurnalistické, pedagogické, kurátorské, a to na mezinárodní úrovni. Byl členem mezinárodních porot světových soutěží World Press Photo a Pictures of the Year, přednášel na prestižních univerzitách  v USA, Velké Británii, Německu.  A nutno zdůraznit, že Korniss má  k České republice a zvlášť k Praze specifický vztah: Dvacet let sem přijížděl jako člen  mezinárodních porot  soutěže Czech Press Photo a jako jedinému z porotců mu byla  udělena zvláštní pocta – Czech Press Photo Award za mimořádný přínos české a slovenské fotografii.

Výstavu doprovází i obrazová kniha s anglickým textem, na níž spolupracovala česká odborná publicistka a kurátorka Daniela Mrázková.

Doprovodný program výstavy zahrnuje i projekce filmových dokumentů, přednášky pro veřejnost a zvláštní komentované prohlídky pro školy,  které lze objednat na čísle:  +420 776 757 546 nebo emailu:  gabrielazajicova@seznam.cz

Pořádá: Czech Top Photo ve spolupráci s Maďarským institutem Praha
Kurátor výstavy: Daniela Mrázková a Vanda Dillmann (Várfok galéria Budapest)

Architektonické řešení a design: Sergej Sekurov, Jiří Kocián
Informace: Gabriela Zajícová, GSM: +420 776 757 546
Obrazový materiál pro novináře: Jiří Kocián, GSM: +420 602 259 249
Materiály ke stažení 

Podrobnosti

Zahájení:
4. Květen, 2018
Ukončení:
28. Červen, 2018

Místo konání

Staroměstská radnice
Staroměstské nám. 1/3
Praha, 11000 Česká republika

Pořadatel

Czech Top Photo